Képek a falon
A színes, hagyományos fotókidolgozással készült fényképeket nem érdemes a falra kiakasztani, mert könnyen kifakulnak, felépítésük nem ellenálló az UV sugarakkal szemben. Ha fényképet szeretnénk kiakasztani, előbb érdemes jó minőségben beszkenneltetni, majd a retusálás és a méret beállítása után profi nyomtatócégre bízni a nyomtatást és a keretezést.
A maximalista és szakmailag elhivatott stúdiók minőségi papírokra dolgoznak, és olyan minőségű festékeket használnak, melyek UV állóak, így akár évtizedekig élvezhetjük a képet változatlan formában.
Házilag is lehet nyomtatni fotókat, a legfontosabb, hogy a nyomtató gyártója által javasolt legjobb fotópapírt, és eredeti tintát használjunk.
A képek felújításában szívesen segítünk, és kérésre szívesen ajánlunk nyomdát, mely már több ügyfelünknek segített nagyméretű nyomatok készítésében. A fekete-fehér képek sokkal időt állóbbak színes társaiknál, akár 100 évet is elvannak minden látható károsodás nélkül.
Tárolás albumban
A legátláthatóbban albumokban tárolhatjuk a képeket, de fontos, hogy tiszták legyenek. A koszos képeket 70%-os alkoholba, vagy denaturált szeszbe mártott vattával tisztíthatjuk óvatosan, nem dörzsölve. A teljes képet tisztítsuk meg, és a végén puha, száraz ronggyal fényesíthetjük.
Mielőtt fotóalbumot készítünk, érdemes átgondolni, hogy az albumból kiszedhetők-e a képek, ha digitalizálást, reprodukciót készíttetnénk belőlük. A beragasztott képeket nehéz az album vagy a fotó károsítása nélkül kiszedni, és ilyenkor gyakori a kép meggörbülése, esetleg törése, szakadása. A nylon zsebes, vagy fotósarkos album veszi igénybe a legkevésbé a képeket.
Ha már be van ragasztva, és kiszedné, nincs minden veszve, mert óvatosan, nagyon éles, hosszú pengével(sniccer) apró mozdulatokkal akár károsodás nélkül ki lehet vágni, csak ne feszegessük felfelé.
Kínai ragasztós felületű-ráhajtható fóliás fotóalbumoknál gyakori, hogy a ragasztó véletlenül túl erős, és képtelenség kiszedni a képeket, mert teljes felületükön fel vannak ragasztva. Szerencsére szkennelni így is lehet őket, csak jóval több időráfordítást igényel, mert az album ragasztója gyakran összekeni a szkenner üvegét is, gyakran kell tisztítani.
Tárolás fotótasakban, borítékban
Album nélküli tárolásnál szintén érdemes legalább por mentesíteni a képeket, mert összepréselve őket a porszemcsék belegyógyulhatnak a hordozófelületbe.
Óvjuk a fénytől, a hőtől, a nedvességtől a képeket, és viszonylag szellősen, borítékokban, vagy a fotókidolgozó vállalat papírtasakjában tároljuk.
A képek digitalizálásakor gyakori, hogy ügyfelünk helyben, a munkaleadáskor kezdi el válogatni a képeket, ezt némi előrelátással meg lehet előzni. Egy kis időráfordítás az előhívás után, és egy szépen rendszerezett, fotóarchívumot tudhatunk magunkénak, amit öröm lesz szkennelni, mert átlátható, könnyen kezelhető.
A borítékra lehet megjegyzéseket, dátumokat írni, de sokan sorszámoznak, és a tartalmat egy kis füzetben vezetik. Mások kis papíron a borítékon belül vezetik a képek témáit, készítésük időpontjait.
A borítékokat lehetőleg még üresen feliratozzuk, nehogy nyomot hagyjon a felső képen a tinta.
A képeket is lehet (a hátoldalon) sorszámozni, így egy nyaralás teljes forgatókönyvét fel tudjuk idézni, ha átnézzük őket.
A digitalizált képek is megkaphatják a sorszámokat, a sorrend a DVD-n is ugyanaz maradhat, mint az analóg képeknél volt a borítékban. Sőt, volt már rá példa, hogy a fájlneveknek külön kis képleírásokat kért az ügyfelünk. Ez is megoldható, a Windows 260 karakteres fájlneveket is támogat, csak arra kell ügyelni, hogy ebbe beleszámít a teljes elérési út is. A biztonság kedvéért érdemes 200 karakternél nem hosszabb fájlneveket adni a képeknek.
Az Emlékmentő – Archiváló, digitalizáló Stúdió - rendelkezésére áll Budapesten:
- dia szkennelés, negatív szkennelés
- fotó szkennelés, fotó felújítás
- videofelvételek DVD –re mentése
- dokumentum archiválás
- 8mm, super 8, 16 mm film DVD –re írása
- lemezek, kazetták, orsós szalagok CD-re írása
Emlékmentő Kft.
Archiváló - digitalizáló stúdió
36/70-636-6092
http://emlekmento.com/