Mindenki szeretne hatalmas, nagy felbontású, széles látószögű képeket készíteni, ehhez adunk most néhány tippet:
Az egyszerűbb kompakt gépekben alapból benne van a panoráma funkció, de ez biztosan nem fog nagy képet előállítani. Egy képernyőn megjelenő mesterséges horizont mentén kell elhúzni a gépet, aki eközben sorozatfelvételt készít és összefűzi azokat. Kisebb méretű képekhez megfelelő, de nagyfelbontáshoz azért kicsit többre van szükség.
Már nagy segítség egy állvány, az állványfej forgatásával is jól beállított, rezzenéstelen képeket lehet lőni. De egy egyszerű állvánnyal csak kompakt géppel lehet panorámához megfelelő képeket készíteni, mert annak elég kicsi az optikája, nem torzul úgy a kép, mint egy nagyobb cserélhető objektíves gépnél.
Aki kicsit utána olvasott, biztosan látott már kimondottan panoráma állványfejeket.
Ezeknek az a lényege, hogy a cserélhető objektíves gépeknél ha objektívet cserélünk, máshova esik az objektív gyújtópontja. Ha nem a gyújtóponton forgatjuk a gépet, hanem pl. derékből forgunk, a még jól sikerült, jó átfedéssel készített képek is annyit változnak nézőpont tekintetében, hogy szinte lehetetlenné teszi az utólagos összeillesztést.
Tehát a gyújtóponton kell elforgatni a fényképezőgépet, de honnan tudni, hogy az hol van? Elég egyszerű kitapasztalni: Végy egy négylábú asztalt, állj tőle kb. egy méterre, és helyezkedj úgy, hogy két láb egy síkba essen az optikával, az első takarja ki a hátsót. Most a keresőbe tekintve, kezdd el először az állványcsavarnál, majd az objektív vége felé haladva több forgáspontot kipróbálva ide-oda forgatni a gépet. Ha belenézel a keresőbe, és rossz ponton forgatod a gépet, akkor a hátsó kitakart lábat látni fogod. A cél, hogy az ide-oda forgatás során az első láb végig kitakarja a hátsó lábat. Így a kép nem fog torzulni, könnyű lesz utólag összeilleszteni.
Elég sok mindent meg tudnak csinálni az összeillesztő szoftverek, akár még kézből is lehet jó forgáspontot találni és fotózni, nem feltétlen szükséges drága állványba beruházni. Csak utólag maximum körbe kell vágni kicsit a képet.
Arra még érdemes figyelni, hogy ha lehet, manuális beállítással készítsd a rész-képeket, mert ha a gép automatikája minden kis képnél újraállítja az expozíciót, az érzékenységet, talán még a színhőmérsékletet is, akkor az összeillesztés után elég változatos, "sokszínű" lesz a végeredmény:)
Jó (panoráma) fotózást kívánunk!
Az Emlékmentő – Archiváló, digitalizáló Stúdió - rendelkezésére áll Budapesten:
- dia szkennelés, negatív szkennelés
- fotó szkennelés, fotó felújítás
- videofelvételek DVD –re mentése
- 8mm, super 8, 16 mm film DVD –re írása
- lemezek, kazetták, orsós szalagok CD-re írása
Emlékmentő Kft.
Archiváló - digitalizáló stúdió
36/70-636-6092