Kiegészítő felszerelések II - A kameraállvány
Az állvány (angolul tripod) nem a leg-kézhezállóbb eszköz, a szállítása is körülményes, de sosem fölös teher.
Sokszor nélkülözhetetlen, hiszen kézből stabil képet rögzíteni szinte lehetetlen. Dokumentum- vagy útifilmhez jól illenek a "remegős" kézi felvételek, jó példa erre a Blair witch project című horrorklasszikus. Ez a film stílust teremtett egyedi képi világával, és csak néhány kézikamerára, és erdőben futkosó diákra volt szükség az elkészítéséhez.
Viszont ha komolyabban vesszük a filmezést, és esetleg szeretnénk egy beszélgetést rögzíteni, vagy készítenénk egy tájakat bemutató összeállítást, feltétlenül szükségünk lesz egy jó állványra.
Érdekes módon az állvány nem a statikus képeknél a leghasznosabb, hanem a mozgás érzékletes bemutatásánál. Még a legolcsóbb típusok is rendelkeznek panorámafejjel, mely a jelenetek döccenésmentes lekövetését segíti.
A Panorámafej
A mozgásokat a háromdimenziós panorámafej teszi lehetővé. Jobb állványokhoz a fejet külön kell beszerezni, így minden helyzethez a megfelelő fejet tudjuk használni. Amatőröknek már egy olcsó gömbfej is nagy segítség, aki viszont minőségi svenkeket szeretne készíteni, a folyadékcsillapítású fluidfej a legjobb megoldás. Ezekben nagynyomású kenőanyag olajozza az alkatrészek mozgását, így teszi lehetővé az egyenletes, szinte súrlódásmentes elfordítást. Ellenállásuk állítható, így nehezebb kamerákhoz is be lehet állítani. A gömbfej általában nem elég erős egy komolyabb kamerához, gyakran lecsuklik, nem túl stabil megoldás.
A gömbfej kisebb fényképezőgépekhez a leghasznosabb, ott a nem túl nagy súlyt egyenesen kell csak tartani.
Szintező
Az állványba épített szintmérő egyaránt jelzi a függőleges és a vízszintes síktól való eltérést. Ha szintbe hozzuk a kamerát, a szintjelző légbuborékja középre csúszik a kör, vagy kereszt alakú jelzés alá.
Steadicam
A steadicam a modern videózás egyik legnagyszerűbb vívmánya, segítségével az operatőr akár futás közben is stabil, zökkenőmentes felvételt tud készíteni.
Az egyszerűbb változatoknál a kamera alsó rögzítőnyílásába egy súlyt kell becsavarni.A bonyolultabb, és jobb minőséget adó megoldásoknál vállpánt, és masszív csuklós fémkarok is vannak a csomagban, ezek segítségével nem a kezünkkel kell a felszerelést tartani, hanem súly a törzsünket terheli majd.
A steadicam lelke a gimbal, ami nagyon hasonlít egy mnden irányban mozgó giroszkóphoz. Ezen nyugszik a kamera, miközben jobb kezünkkel az alsó fogantyút tartjuk. Mozgás közben a gimbal kiegyenlíti a lépések és kézremegés okozta rázkódást.
Svenkelés
A jelenetek stabil lekövetésének egyik legkönnyebb módja a svenkelés, vagy panorámázás. A kamera egyenletes mozgását a svenkkarral végezzük, minél hosszabb ez a kar, annál finomabban mozgathatjuk a kamerát. A svenkkart sosem fogjuk marokra, így finomabb mozgásokat tudunk elérni. A legtöbb panorámafejen állítható a frikció, a fej súrlódási ellenállása, ezzel beállíthatjuk, hogy mennyire sebesen lehessen forgatni a fejet. Rögzíthető továbbá a mozgatás iránya is, tehát ha csak víszintesen szeretnénk pásztázni, a függőleges csuklót fixálhatjuk, és viszont.
Élettartam
Mielőtt állványt vennénk, fontos tisztázni a felhasználás körét, ha csak alkalmanként van szükségünk állványra, akkor kisebbre csukható, olcsóbb típus is megfelelő, ha egy életre tervezünk, és fontos a pontos beállíthatóság, a stabilitás, és a hosszú élettartam, akkor egy drágább állványra van szükség fluid panorámafejjel, masszív felépítéssel, lábtartó pánttal.
Emlékmentő Kft.
36/70-636-6092
archiválás, digitalizálás, fotó, fénykép, dia, irat, dokumentum, magnó, bakelit, magnó kazetta, MC, LP, bakelit lemez, fotóalbum, fotó album, VHS, VHS kazetta, video, video kazetta