Amatőr kamerák haladóknak
Komoly minőségi előrelépést jelentenek a zsebkamerákhoz képest a haladó kamerák. Szolgáltatásaik és beépített eszköztáruk megéri a befektetést, minőségi alkatrészekből álló robosztus, tartós gépek ezek, és szervizesek szerint is érdemesebb jó nevű gyártótól a középkategóriából válogatni, a szerelésük is egyszerűbb, és az alkatrészellátás is korrekt áron, hosszú távon megoldott.
Optika
Többnyire nagy teljesítményű varióval készítik őket, lencséiket jó nevű gyártók készítik (Zeiss, Leica stb.). Mivel a lencsetegokba be- és kilépő fény felületenként 8-10%-ot veszít a fényerejéből, a sok lencsetagból álló optikák mindig kevés fényt engednek át. Ezt lehet csökkenteni ha az üveglencsék felületét elpárologtatott fémek füstjével vonják be. Ezt onnan látni, hogy a lencse fény felé fordítva lilás-vöröses színben fénylik.
Jó optikánál már van lehetőség a fókusztávolság gyűrűkkel való manuális vezérlésére, és az automatikus fókuszálás is okosabb, gyorsabb, mint az olcsóbb gépeknél.
Felbontás
Az újabb kamerák már nemcsak mozgó, hanem állóképet is képesek rögzíteni - a jobb optikának köszönhetően- meglepően jó minőségben. Ehhez a képfeldolgozó CCD-nek is nagyobb felbontásúnak kell lennie, 2- vagy több megapixel már általánosnak mondható.
Az állóképeket kétféleképpen rögzíthetjük: Vagy a videóban, a mozgókép egy pontja fog kimerevedni, és akkor a videó felbontásán készül a kép, vagy a gépbe memóriaként tehető memóriakártyára rögzít képet a kamera megnövelt felbontáson, úgy mint a hagyományos digitális fényképezőgépek. A legújabb, csak memóriakártyás vagy merevlemezes kamerák már külön mappákba rendezik a videókat-képeket, általában az elkészítés dátuma szerint.
A vásárlók -vélt- igényeinek való megfelelni vágyás hívta életre a kétfunkciós kamerákat, melyeken egyszerre találunk videó-és fotó optikát, két teljesértékű középkategóriás készülék lett egybe építve.
Képminőség
A kategória csúcsát jelentik a 3CCD-s, képstabilizátoros kamerák. Három különálló képérzékelő chip felel az alapszínek megjelenítéséért. Sokkal pontosabb színvisszaadást kapunk így, nem véletlenül használ ilyen rendszert a félprofi és profi kamerák többsége.
Ezek a kamerák már a mozgókép felvételére vannak kihegyezve, képkészítésre kevéssé alkalmasak.
Súly
Az átlag felhasználó biztosan azonnal rávágja: Minél kisebb, könnyebb, annál jobb (ha megfelelő képminőséget csinál).
Ez logikusan is hangzik, minek cipeljek egy 800g-os gépet, ha 250g-os súllyal ugyanazt megvehetem?
Egyrészt a jó optika sok lencsetagból áll, üvegből van, nagyméretű, és nehéz. Ezzel nincs mit tenni. Minél strapabíróbb a kamera, annál merevebb, erősebb vázának kell lennie. Egy fotós barátom mondta, hogy érzékeltesse a 2 milliós és a 200 ezres Nikon fényképező közti különbséget: "A profi géppel bemész az esőerdőbe egy pár hétre, tudsz vele szöget beverni, ki is tudod húzni, és működik utána. Viszont képminőségben annyival többet nem kapsz a pénzedért. Robosztus, tatós, megbízható. Ha helyzet van, nem dögölhet be távol a civilizációtól."
A másik oldal meg az, hogy egy könnyű kamerát képtelenség egyenesben tartani, még egy lélegzetvétel is meglátszik a felvételen, míg a nehezebb darabok nehezen mozognak be.
Mire rögzítsünk?
Kezdetben szalagra történt minden videofelvétel a 80-as évek közepétől. Kezdődött a VHS-C-vel, majd továbbfejlesztették SVHS-C-vé, a konkurencia is elkészítette a saját változatait Video8 és Hi8 néven, majd a digitális változatot, ez lett a Digital8. Ugyanilyen videoformátum, csak kisebb méretben a miniDV. A szalagok, ha jól vannak tárolva, 20-30 és kibírnak, csak nem szabad nézni őket, a gyakori megtekintés csökkenti a szalag mágnesezettségét. Az összes kazetta közül a miniDV-nek van a legprimitívebb kazettafelépítése, és a nagyon keskeny-vékony szalag miatt ez a legsérülékenyebb is. A gyengébb minőségű szalagokról hajlamos lejönni a mágnesréteg, és összekeni a kamera olvasófejét. A régebbi kamerák kezdőkamerának tökéletesek, használtan pár ezer forintért lehet venni, de a felbontásuk kb. a fele a DVD felbontásának. A Digital8 és a miniDV jó minőségű, DVD felbontású képet ad, viszont a szalag élettartama, sérülékenysége miatt olykor zavaró a használatuk.
Több kamera DVD-re rögzít egyből, ezeknek az áramfelhasználása magasabb, mint a szalagos kameráké, és érzékenyek a rázkódásra. Az írófej, ami egyből felvétel közben rögzít a lemezre, ugorhat írás közben, így egész felvételrészek mehetnek a levesbe.
A legfrissebb, legújabb technológia a merevlemezre, vagy a mozgóalkatrész nélküli, memóriakártyára rögzítő kamera. A videók feltölthetők a számítógépre, vághatók, kiírhatók DVD-re, megoszthatók, és digitalizálni sem kell őket.
Fontos, hogy jó nevű gyártótól vegyünk ilyen kamerát, hogy a firmware(a kamera vezérlőprogramja)frissítések, új meghajtóprogramok hozzáférhetőek legyenek, és a hivatalos szerviz sokáig tudja javítani őket.
Emlékmentő Kft.
3670-6366092
archiválás, digitalizálás, fotó, fénykép, dia, irat, dokumentum, magnó, bakelit, magnó kazetta, MC, LP, bakelit lemez, fotóalbum, fotó album, VHS, VHS kazetta, video, video kazetta