A kazettás kamerák idejében nem volt nehéz nem keverni a felvételi formátumokat, mert kétféle formátum állt rendelkezésre: az SP és az LP. Sokan "felezőnek" is hívták az LP módot, mert ilyenkor a kazettára az eredeti kapacitás másfél-kétszerese is felfért. Azt már kevesen tudták, hogy kisebb helyre való felférés bizony minőségi áldozatokkal jár. Egy, a Mezzo klasszikus zenei csatornáról gyakran egy kazettára 8 órákat felvevő ügyfelünk csodálkozott is rajta, miért nem szólnak olyan szépen a felvételei. Hát, ezért.
Ugyanez a helyzet a mostanság elterjedő memóriakártyás felvevőknél. Általában lehet választani egy SD (átlagos felbontású 720*576, vagy 640*480 pixeles) 720p-s, vagy 1080p-s HD felvételi mód közül. És ezen belül általában van képminőség, és képkocka sebesség választási lehetőség is.
Nemrég egy ügyfelünk jót akart, és a teljes amerikai nyaralását 1080-ban rögzítette. Csak azt nem tudta, hogy minderre a gépe csak 15 fps (képkocka/mp)-sel képes, tehát elég zavaróan "recegős", darabos lett a kép. Mint tudjuk a szem 24 fps-től látja folyamatosnak a mozgást, tehát bármilyen video beállítást is használunk, az legalább 25 fps legyen.
Ehhez kapcsolódik szorosan az első hasznos tippünk: Ha lehet, egy nyaralás közben ne váltogassuk a felbontásokat, és a képkocka sebességeket. Akkor lehet a végén jól összedolgozni, megvágni a felvételeket, ha minden egy formátumban készül. Egy vágott videót egyféle képméretben, és képkockasebességgel lehet kimenteni a vágóprogramból, fájlon belül ezek nem változhatnak. Ha több különböző képminőségű felvétel készült, akkor azzal a beállítással készül a vágás, amelyikből a legtöbb van. És elég rosszul szokott kinézni, amikor egy kristálytiszta, nagyfelbontású video anyagba belekerül egy alacsony felbontású, össze-vissza rázkódó, esetleg más képarányú mobilos felvétel. Az ilyet egyszerűen nem lehet szépen beleilleszteni a végleges, vágott anyagba.
Az, hogy kisebb felbontású beállításokkal kis helyet lehet spórolni, ne legyen szempont, mert memóriakártyát bármikor lehet venni, és egy 64GB-os kártyára akár három órányi HD felvétel is felfér.
Nagyon fontos, hogy a kamerába csak belevaló SD kártyát vegyünk. Általában az SD kártyák árát a tárolókapacitás, és a sebesség határozza meg. A kamera gépkönyve leírja, hogy milyen sebességű kártya kell minimálisan a folyamatos felvételhez. Ha olcsóbbat, lassabbat veszünk, jó eséllyel a memóriakártya nem fogja tudni olyan sebességgel fogadni a videókat, mint ahogy azt a kamera ráírná. Hibás videók, vagy egyáltalán nem rögzítő kamera lehet a végeredmény.
Itt egy táblázat az általános kártyatípusok tudásáról. Olvasd el a kezelési utasítást, mielőtt memóriakártyát veszel, a Class szám a legfontosabb!
Egyre gyakoribb, hogy bizonyos kamerákban már két memóriafoglalatot is tesznek. Két módon lehet a két kártyát használni, ezt a menüből lehet kiválasztani: 1. Vagy a két kártyára egyszerre rögzít a kamera, gyakorlatilag folyamatos biztonsági másolatot készítve, vagy amint betelik az első kártya, folytatja a másodikra.
Az Emlékmentő – Archiváló, digitalizáló Stúdió - rendelkezésére áll Budapesten:
- dia szkennelés, negatív szkennelés
- fotó szkennelés, fotó felújítás
- videofelvételek DVD –re mentése
- dokumentum archiválás
- 8mm, super 8, 16 mm film DVD –re írása
- lemezek, kazetták, orsós szalagok CD-re írása
Emlékmentő Kft.
Archiváló - digitalizáló stúdió
36/70-636-6092
http://emlekmento.com/