Az amatőr zsebkamerák típusai
Az utóbbi időben megjelent kamerák nagyot fejlődtek a kilencvenes-évekbeli társaikhoz képest:
A kezelőszervek egyszerűbbek, ergonómikusabbak lettek, az egész készülék könnyebb,alignéhány nyomógomb található rajtuk, a menüjükben ha elakadnánk, akár még súgót is találhatunk. Kamerát zsugorítani legkönnyebben az adathordozó csökkentésével lehet, így megjelentek a mozgó alkatrészt nem tartalmazó apró kamerák. A legolcsóbbak rendszerint valamilyen memóriakártyára rögzítenek, optikájuk fix, erős akkumulátor helyett ceruzaelemmel működnek, és az elkészült videók egy egyszerű USB kábellel letölthetők a számítógépre.
Kicsivel nagyobb méretű kamerákban találhatunk olyan pluszszolgáltatásokat, mint a zenelejátszás, alapszintű állókép(fotó) szolgáltatások, és a több memóriakártya típus támogatása.
A kártyás MiniDV kamerák több típusa a kazettás miniDV-vel megegyező képminőséget készít, MPEG-4 formátumban.
Az olcsóbb kazettás miniDV kamerák már majdnem a nagyok tudását kínálják: 10-szeres optikai zoom, nagy fényerejű LCD kijelző, és akár 16:9-es képarány. Az akkumulátor is komolyabb ebben a kategóriában, nem ritka, hogy egy feltöltéssel akár 2db 60 perces kazettát is végigvehetünk. A drágább árkategóriák felé haladva az optikai zoom teljesítménye, gyorsasága, és az azt irányító elektronika pontossága nő, használhatók webkameraként, kapunk melléjük távirányítót, külső mikrofont, és sok kimeneti csatlakozó közül is választhatunk. Képstabilizátorral, 800.000 pixeles felbontással készülő típusok a kategória királyai, amatőr felhasználásra bőségesen elegendő bármelyik. 20-30000 Ft körül már jó vételeket találni a használt elektronikai oldalakon. Régi Video8-Hi8, vagy VHS-C kamerát érdemes lecserélni hasonló kamerára, mert sokkal jobb a képminőségük, másfél-kétszeres a felbontásuk, és a felvételek is időt állóbbak.
A miniDV kamerák általában 720*576 pixeles felbontást rögzítenek. Ha betartjuk, hogy felvételkor használunk legalább egy egylábú állványt, hogy mindig "kerítünk" elegendő fényt a felvételekhez, és ritkán használjuk a zoom-ot, jó minőségű felvételeket tudunk készíteni a fontos eseményekről. És egy utolsó jó tanács síelőknek: optikát és keresőt leheléssel plusz papírzsepivel nem tisztítunk, mert egyrészt összekarcolja az érzékeny üveget, másrészt az üvegre fagyott lehelet valószínűleg csak a szálláson olvad le.
Emlékmentő Kft.
3670-6366092